پرشین پرشیا:این مطلب از راهنمای انتخاب اسم درباره نامهای اصیل و دخترانه ایرانی است. اگر می خواهید نام دختر کوچولوی تان یک نام اصیل ایرانی باشد که با تاریخ و هویت او گره خورده است بهتر است پیشنهادهای زیر را مرور کنید. بهاران. یعنی هنگام بهار. به مجاز زیبا و با طراوت هم معنی می دهد. برای دخترهایی که در این فصل به دنیا می آیند اسم زیبایی است. پانیا. در فارسی به معنی محافظ و نگهدارنده آمده. نام یکی از ملکه های یونان هم پانیا بوده است. نام های دختر ایرانی. آناهید. بعضی ها می گویند آناهید همان ...


نام اصیل برای دختر ایرانی

پرشین پرشیا:این مطلب از راهنمای انتخاب اسم درباره نامهای اصیل و دخترانه ایرانی است.


اگر می خواهید نام دختر کوچولوی تان یک نام اصیل ایرانی باشد که با تاریخ و هویت او گره خورده است بهتر است پیشنهادهای زیر را مرور کنید.


بهاران

یعنی هنگام بهار. به مجاز زیبا و با طراوت هم معنی می دهد. برای دخترهایی که در این فصل به دنیا می آیند اسم زیبایی است.


پانیا

در فارسی به معنی محافظ و نگهدارنده آمده. نام یکی از ملکه های یونان هم پانیا بوده است.


نام های دختر ایرانی


آناهید

بعضی ها می گویند آناهید همان ناهید است. یعنی ستاره زهره که رومی ها به آن الهه زیبایی می گویند. اما بعضی دیگر می گویند آناهید همان آناهیتا است. آناهیتا، ازبین برنده ناپاکی و پلیدی، نام ایزد آب که در اوستا به صورت دوشیزه ای بسیار زیبا و بلند بالا توصیف شده است. «آ» پسوند نهی است و هیته یعنی پلیدی.


آمیتیس

نام شاهدخت ایرانی شاه ماد و نوه کیاکسار پادشاه ماد که پس از آن که نبرد بین شام و بابل و مصر با مادها به صلح انجامید به خواست پادشاه وقت که پدرش بود، به همسری بخت النصر پادشاه مصر در آمد.


آندیا

اسم همسر بابلی اردشیر هخامنشی آندیا بوده است. می گویند او از همسران محبوب پادشاه بزرگ ایرانی بوده است


آترین

آتر یعنی آتش و «ین» پسوند نسبت است. آترین یعنی منسوب به آتش یا آتشین و به مجاز زیبارو هم معنی می دهد. در دوره هخامنشی آترین نام بانویی نامدار از بازماندگان کمبوجیه پسر کوروش بود که بر داریوش بزرگ شورش کرد.


مایا

در زبان اوستایی مایا یعنی نیک و بخشنده. در روم باستان به الهه فراوانی سبزه و بهار هم مایا می گفتند. علاوه بر این مایا نام قوم سرخپوست بومی آمریکای مرکزی است که زبان ویژه خود را دارند و پیش از ورود سفیدپوستان، تمدن درخشانی داشتند.


مانیا

در زبان پارسی باستان، مانیا خانه و سرای معنی می دهد. در پهلوی برابر با واژه مان به معنی خانه و مسکن آمده. نام زن زنیس، سردار بزرگ ایران در زمان اردشیر دوم هخامنشی هم مانیا بوده.


پرند

در قدیم نوعی پارچه ابریشمی ساده و بدون نقش و نگار پرند نام داشته است. به گروهی از گیاهان درختچه ای از خانواده علف هفت بند که در نواحی بیابانی و نیمه بیابانی می رویند هم پرند گفته می شود.


آتین

آتین یعنی موجود شده، پیدا شده و به هم رسیده. آتین اسم زیبا و خوش آهنگی است. اگر دنبال اسامی خاص و کوتاه هستید، می توانید از آن استفاده کنید.


پالیز

ایرانی ها در قدیم به باغ یا جالیز، پالیز می گفتند. این اسم کمیاب است و آهنگ خاصی دارد.


رکسانا

یونانی شده روشنک است. روشنک نام دختر دارا بود که اسکندر به وصیت دارا با او ازدواج کرد. آهنگ این نام کاملا فارسی است.


رومینا

این نام به معنی زدوده، صیقل داده شده و جلا داده. این اسم به مجاز پاک و پاکیزه هم معنی می دهد.


آرمیتا

در زبان اوستایی یعنی پارسا، پاک و فروتن. این اسم از نظر معنی هم با آرشا هماهنگ است.


ساینا

در زبان اوستایی ساینا معنای فرشته پیروزی یا سیمرغ است. پرنده ای اساطیری که از بهشت به زمین آمده و نماد همه چیزهای پاک و خوب و خالص است. نام خاندانی از موبدان زرتشتی هم ساینا بوده. به علاوه در طبری ساینا ساکت و بی صدا معنی می دهد.


شاینا

یعنی شاهدانه. این اسم ایرانی بسیار خوش آهنگ، کمیاب و زیباست.


آریسا

از ترکیب کلمه «آری» به معنای آریایی و پسوند شباهت «سا» تشکیل شده. آریسا یعنی مانند آریایی ها.


نگارین

یعنی زیبا، آرایش شده، مزین، آراسته و حنا بسته. به مجاز دلنشین، دل آویز و معشوق زیباروی هم معنی می دهد.


دیبا

دیبا همان دیباه است. در قدیم نوعی پارچه ابریشمی گرانبها که معمولا رنگین بود دیبا نام داشت.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه