تاریخ انتشار : چهارشنبه, 14 مهر 1395 14:54. روزنامه ایندیپندنت نوشت: دانشمندانی که موفق به کسب جایزه نوبل شیمی در سال ۲۰۱۶ شدند تحولی بزرگ در ساخت ریزترین ماشین آلات دنیا ارایه کرده اند. به گزارش مهر، این روزنامه بریتانیایی دقایقی پس از انتشار اسامی برندگان نوبل شیمی امسال نوشت: فریزر استادرت شیمی دان اسکاتلند از دانشگاه نورث وسترن آمریکا، برنارد فرینگا شیمی دان هلندی در دانشگاه گرونینگن این کشور و ژان پیر ساونج شیمدان سرشناس فرانسوی به دلیل «طراحی و ساخت ماشین آلات مولکولی» موفق به جلب نظر ...

تحولی بزرگ در ساخت ریزترین ماشین آلات دنیا

تاریخ انتشار : چهارشنبه, 14 مهر 1395 14:54


 اخبارعلمی,خبرهای علمی,ریزترین ماشین آلات دنیا

روزنامه ایندیپندنت نوشت: دانشمندانی که موفق به کسب جایزه نوبل شیمی در سال ۲۰۱۶ شدند تحولی بزرگ در ساخت ریزترین ماشین آلات دنیا ارایه کرده اند.

 به گزارش مهر، این روزنامه بریتانیایی دقایقی پس از انتشار اسامی برندگان نوبل شیمی امسال نوشت: فریزر استادرت شیمی دان اسکاتلند از دانشگاه نورث وسترن آمریکا، برنارد فرینگا شیمی دان هلندی در دانشگاه گرونینگن این کشور و ژان پیر ساونج شیمدان سرشناس فرانسوی به دلیل «طراحی و ساخت ماشین آلات مولکولی» موفق به جلب نظر هیأت داوران جایزه نوبل شده و خود را در تاریخ جاودانه کردند.

 

نوآوری آنها شامل خلق انواعی از ماشین آلات است که به طور طبیعی توسط مردم مورد استفاده قرار می گیرد، مانند موتورها، خودروها و یا خرد کننده دانه های قهوه البته با یک تفاوت بزرگ و آن اینکه این ماشین آلات در ابعاد نانویی هستند و بر پایه مولکولهایی ساخته شده اند که از موی انسان هم کوچکترند.

 

آکادمی علوم سلطنتی سوئد در این باره نوشت: ماشین آلات مولکولی در تولید مواد جدید، حسگرها و سیستمهای ذخیره سازی انرژی کاربرد زیادی خواهند داشت.

 

ایندیپندنت در ادامه نوشت: جرقه این نگرش در سال ۱۹۸۳ زده شد و آن زمانی بود که ژان پیر ساونج شیمدان سرشناس فرانسوی موفقیت بزرگی در مرتبط ساختن دو مولکول در ��ک زنجیره به دست آورد.

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه