ختنة زنانه چیست؟


ختنة زنانه چیست؟ - تصویر 1

female circumcision-(خفض؛ کلیتوریدکتومی)


برداشتن جزئی یا کلی از بخش بیرونی اندام جنسی زنانه به دلایل فرهنگی، دینی یا سایر دلایل غیرپزشکی. این عمل چه در نوزادان و چه در دختران نوبالغ، اجرا می‌شود و بیشتر اوقات در شرایط غیربهداشتی بدون استفاده از مواد ضدعفونی‌کننده و بدون بی‌هوشی و به‌وسیلة افراد فاقد مهارت‌های پزشکی صورت می‌گیرد.

 

خون‌ریزی، شوک، زخم‌های ملتهب و دردناک، بیماری‌های خونی، عفونت‌های مزمن در مجاری ادرار و غده‌های مربوط به کلیتوریس، انتقال ویروس ایدز و مرگ آثار و نتایج جانبی‌ای است که ممکن است در نتیجة این عمل عارض شود. آلت‌بری ممکن است به بروز مشکلاتی در زندگی آتی زن، به‌ویژه در طول زمان عادت ماهانه، روابط جنسی و زایمان نیز بینجامد.

 

اندام‌بری جنسی زنانه در کشورهای افریقایی، میان سنگال و سومالی، و همچنین در امارات عربی متحد، عمان، یمن، مالزی و اندونزی رایج است. در 1995، بنابر برآورد یک گزارش دولتی مصر، اعلام شد که 97 درصد زنان متأهل یا قبلاً متأهل در مصر ختنه شده‌اند. در کشورهایی که این‌گونه ختنه رواج دارد، مسیحیان، یهودیان و گروه‌های مختلف بومی نیز آن را انجام می‌دهند.

 

در این کشورها زنانِ ختنه‌نشده به‌مثابة زنانی«ناپاک« شمرده می‌شوند و غالباً مشکلات زیادی برای یافتن همسر دارند. مهاجران مسلمان نیز در مواردی این عمل را در امریکا و بریتانیا و فرانسه انجام می‌دهند. در 1997 بیش از 114میلیون دختر و زنِ‌ ختنه‌شده در جهان وجود داشت. طرفداران ختنة زنانه آن را نوعی وظیفة دینی و سنّتی اجتماعی برای مراقبت از بکارت زن، و در نتیجه از شرافت او، و یا عملی لازم به دلایل بهداشتی تلقی می‌کنند.

 

در حالی‌که مخالفان، این عمل را نوعی آسیب‌رساندن بی‌رحمانه به زنان جوان می‌دانند که هدف از آن را کاستن از میل جنسی زنان، واداشتن آنان به خودداری از برقراری روابط پیش از ازدواج یا برقراری روابط خارج از چارچوب زناشویی می‌انگارند. این عمل در کشورهای کنیا، سنگال، کانادا، فرانسه، سوئد و سوئیس غیرقانونی است. در انگلستان، پس از تصویب «قانون ممنوعیت ختنة زنانه» (1985) و در امریکا، درپی تصویب «قانون فدرال ممنوعیت اندام‌بری جنسی زنانه»، مصوّب سپتامبر 1996، ختنة زنانه ممنوع شد. سازمان ملل متحد، یونیسف و سازمان جهانی بهداشت، ختنة زنانه را نوعی تجاوز به حقوق انسانی دانسته و ریشه‌کنی آن را پیش‌نهاد کرده‌اند.

 

در ویکیپدیا

wikipedia.org/wiki/Female_circumcision

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه