در دوران بارداری، هرچهار ساعت یک بار غذا بخورید

در دوران بارداری، هرچهار ساعت یک بار غذا بخورید
آفتاب: بسیاری از زنان باردار، نگران تغذیه خود هستند. افزایش وزن و نوع مواد غذایی مصرفی از سوالات شایع زنان باردار است. شش نکته زیر می تواند پاسخ گوی برخی از مهم ترین سوالات تغذیه ای خانم ها در طول دوران بارداری شان باشد.
 
در دوران بارداری، هرچهار ساعت یک بار غذا بخورید - تصویر 1
 
6 توصیه تغذیه‌ای به زنان باردار
 
۱) رژیم غذایی تان را متعادل کنید
 
تقریباً همه بانوان باردار به مقادیر بیشتری پروتئین، بعضی از انواع ویتامین ها و مواد معدنی مانند اسید فولیک و آهن و کالری برای دریافت انرژی نیاز دارند. شاید تعجب کنید اما شما فقط روزانه به ۳۰۰ کالری بیشتر از قبل نیاز دارید یعنی در کل ۲۵۰۰ کالری روزانه. خیلی راحت تر از آن چیزی که فکر می کنید این ۳۰۰ کالری اضافه به بدن شما می رسد.
 
۲) درباره ویتامین ها و مواد معدنی از پزشکتان سوال کنید
 
افرادی که رژیم گیاه خواری داشته و با مشکل پزشکی خاصی مانند دیابت، دیابت بارداری، کم خونی و سابقه تولد نوزاد با وزن پایین را دارند باید با پزشکشان در مورد نیاز خود مشورت کنند.
 
۳) حالا وقت رژیم نیست
 
رژیم گرفتن در دوران بارداری به شدت برای شما و جنین تان خطرناک است. بسیاری از رژیم های کاهش وزن همراه با کاهش دریافت آهن، اسید فولیک و بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز است.
 
۴) افزایش وزن باید تدریجی باشد
 
به طورکلی، اگر وزن شما پیش از بارداری مناسب بوده شما باید بین ۱۱ تا ۱۵ کیلوگرم اضافه وزن پیدا کنید. اگر شما کمی کمبود وزن داشته اید می توانید قدری بیشتر مثلاً ۱۲/۵ تا ۱۸ کیلوگرم وزن اضافه کنید و اگر وزن تان بالا بوده باید قدری کمتر و بین ۷ تا ۱۱/۵ کیلوگرم وزن اضافه کنید.
 
 اگر شما کوتاه قد هستید (۱۵۷ سانتیمتر و یا کمتر) یا در دوران نوجوانی هستید و یا بیشتر از یک جنین دارید باید در مورد افزایش وزن مناسب با پزشک خود مشورت کنید. این که چه زمانی افزایش وزن پیدا کنید.
 
تقریباً به اندازه میزان آن مهم است. کمترین اضافه وزن باید در سه ماهه اول باشد، بین ۹۰۰ گرم تا ۲ کیلو، و بعد به تدریج باید وزن شما اضافه تر شود، بیشترین اضافه وزن باید در سه ماهه آخر یعنی زمانی که جنین بیشترین رشد را دارد، اتفاق بیفتد، حدود ۴۵۰ گرم در هرهفته.
 
۵) هرچهار ساعت یک بار غذا بخورید
 
حتی اگر شما سیرباشید ممکن است فرزندتان گرسنه باشد. بنابراین سعی کنید هر ۴ ساعت یک بار چیزی میل کنید. اگر ویار دارید یا حالت تهوع یا سوزش سردل یا سوءهاضمه، خواهید دید که دریافت ۵ یا ۶ وعده غذا با حجم کم بسیار قابل تحمل تر است تا خوردن سه وعده غذای پر حجم. هیچ کدام از وعده های غذایی خود را حذف نکنید، ممکن است که شما گرسنه نباشید اما فرزند شما مرتباً به مواد غذایی نیاز دارد.
 
۶) درباره خوراکی های شیرین
 
اگر چه غذاهای فرآوری شده و میان وعده های بسته بندی شده موجود در بازار و دسرهای شیرین نباید جزو مواد غذایی همیشگی شما باشند اما این دلیل نمی شود که در دوران بارداری از همه خوراکی های مورد علاقه خود چشم پوشی کنید. بعضی از جایگزین های خوب در این مورد می تواند شامل، یک دسرموزی، شربت بدون چربی و یخ زده، میوه ها و یا ماستی که با بیسکویت مخلوط شده است، باشد.
 
اما یادتان باشد که اگر تسلیم وسوسه شدید و گاهی شیرینی، کیک و یا چیزمشابهی خوردید، خودتان را سرزنش نکنید چون مقدار کمی کیک یا شیرینی اصلاً به شما و فرزندتان صدمه نمی زند.
 
تغذیه
مادر
جنین
غذا
رژیم غذایی
ویتامین
پروتئین
افزایش وزن
خوراکی
شیرین
مواد معدنی
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه