شیرمادر؛ دوای اسهال کودکان

ایرنا: عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: تغذیه صحیح به خصوص استفاده از شیر مادر در کودکان زیر یک سال یکی از مهمترین اصول در پیشگیری از اسهال و استفراغ کودکان در فصل تابستان است.

 

شیرمادر؛ دوای اسهال کودکان - تصویر 1

 

دکتر سید مرتضی لسانی در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار علمی ایرنا گفت: شیر مادر هیچ گونه جایگزینی ندارد و به لحاظ بدون میکروب بودن و همیشه در دسترس بودن و تطابق درجه حرارت آن با درجه حرارت کودک، همواره بهترین گزینه برای پیشگیری از بیماری‌ها و به خصوص پیشگیری از اسهال و استفراغ در کودکان در فصل تابستان به شمار می‌رود.

 

وی با بیان اینکه اسهال و استفراغ یکی از شایع ترین بیمار های کودکان در فصل تابستان است ، گفت: در فصل تابستان به علت گرمای هوا و مسافرت ‌ها که ممکن است با عدم استفاده از آب و غذای بهداشتی همراه باشد، میزان شیوع بیماری‌ هایی هم چون اسهال و استفراغ نیز افزایش می‌یابد.

 

متخصص بیماری ‌های کودکان با تاکید بر رعایت تغذیه صحیح در کودکان که باید تا قبل از شش ماهگی فقط به صورت تغذیه با شیر مادر باشد و بعد از شش ماهگی غذاهای مکمل هم اضافه می‌شود، گفت: رعایت بهداشت فردی دومین اصل مهم در پیشگیری از اسهال و استفراغ در کودکان است.

 

لسانی افزود: مادران باید به طور مرتب و به موقع جای کودک را تعویض کنند و بعد از هر بار تعویض نیز دست‌ های خود را با آب و صابون بشویند تا در اثر تماس دست ‌های آلوده با بدن کودک ، میکروب‌ ها وارد بدن کودک نشوند.

 

وی با بیان اینکه بعد از شش ماهگی در کنار شیر مادر استفاده از غذاهای تکمیلی باید آغاز شود گفت: بهترین نوع غذاهای آماده این است که مادر در منزل سوپ و غذاهای خانگی مناسب کودک تهیه کند و به صورت تازه به کودک داده شود.

 

متخصص بیماری‌ های کودکان یادآور شد: اندازه‌گیری مرتب وزن ، قد و دور سر کودک و طبیعی بودن آنها ، نشانگر سلامت کامل کودک است و این کودکان کمتر هم دچار اسهال و استفراغ خواهند شد.

   

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تاکید بر نقش آب در سلامت و زندگی کودک گفت: هفت کیلو گرم از وزن یک کودک‪  کیلویی از آب تشکیل شده ، به همین خاطر چنانچه کودک در مسافرت و یا حتی در منزل دچار اسهال شد اولین اقدام مراجعه به پزشک است. 

 

وی با تاکید بر اینکه بسته‌های ‪ ORSباید همیشه و به خصوص در طول مسافرت همراه مادر باشد ، گفت: این محلول باید به صورت بسیار سرد به فواصل هر پنج یا شش دقیقه یک بار به میران یک قاشق به کودک داده شود.

 

به گفته این متخصص با کم شدن میزان اشک چشم کودک، کم شدن ادرار، بی‌حالی، ضعف و بی‌اشتهایی کودک، باید به پزشک مراجعه کرد.

 

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه با رعایت یک سری نکات ساده می‌توان از بسیاری از بیماری ‌ها در کودک پیشگیری کرد، گفت: با شستن دست ها، رعایت بهداشت، تغذیه سالم همراه با شیر مادر و خودداری از غذاهای مانده می‌توان از بروز بسیاری از بیماری ‌های کودکان به خصوص در فصل تابستان پیشگیری کرد.

 

متخصص بیماری‌های کودکان یادآور شد: با رعایت تغذیه صحیح و رعایت بهداشت در بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا میزان شیوع اسهال و استفراغ کودکان در تابستان همانند سایر فصل‌ها است، در حالی که در کشور هایی که سطح بهداشت پایین تر است میزان شیوع اسهال و استفراغ کودکان در فصل تابستان بالا می‌رود.

 

لسانی در خصوص اصول تغذیه صحیح کودکان گفت: در شش ماه اول، تغذیه کودک صرفا باید با استفاده از شیر مادر باشد و در شش ماه دوم به تدریج غذاهای مکمل نیز اضافه شود؟

 

در سال دوم زندگی کودک، اولویت اصلی تغذیه کودک شیر مادر نیست و غذای کودک باید همان چیزی باشد که سایر اعضای خانواده مصرف می کنند و شیر مادر در ردیف دوم قرار می‌گیرد.

تغذیه
شیرمادر
شیر
اسهال
پزشک
دست
بهداشت
تغذیه سالم
مسافرت
آب
مکمل
کودکان
بیماری
ادرار
ضعف
بی‌اشتهایی
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه