پلت‌فرم 28 یک مکان چندمنظوره است که علاوه بر فعالیت به عنوان کتابخانه، ورکشاپ‌های آموزشی در آن برگزار می‌شود و جمعه‌ها نیز به برگزاری نمایشگاه اختصاص دارد. میرا آورزمانی مدیر داخلی پلت فرم 28 در گفت‌و‌گو با هنرآنلاین در مورد تفاوت گالری و پلت فرم، گفت: گالری در زمینه معرفی هنرمندان کار می‌کند و هر گالری با توجه به سیاست خود روی شاخه‌های مختلف هنر تجسمی و سبک‌های مختلف تمرکز می‌کند. آورزمانی افزود: اما پلت‌فرم محلی برای تبادل نظرات است. درست است که ما نمایش آثار هم انجام می‌دهیم و هنرمندان ر ...


خبرهای مد و فشن,میرا آورزمانی

پلت‌فرم 28 یک مکان چندمنظوره است که علاوه بر فعالیت به عنوان کتابخانه، ورکشاپ‌های آموزشی در آن برگزار می‌شود و جمعه‌ها نیز به برگزاری نمایشگاه اختصاص دارد.
 

میرا آورزمانی مدیر داخلی پلت فرم 28 در گفت‌و‌گو با هنرآنلاین در مورد تفاوت گالری و پلت فرم، گفت: گالری در زمینه معرفی هنرمندان کار می‌کند و هر گالری با توجه به سیاست ��ود روی شاخه‌های مختلف هنر تجسمی و سبک‌های مختلف تمرکز می‌کند.
 

آورزمانی افزود: اما پلت‌فرم محلی برای تبادل نظرات است. درست است که ما نمایش آثار هم انجام می‌دهیم و هنرمندان را معرفی می‌کنیم، اما این کار در حاشیه بخش تئوری و کلاس‌هایی که برگزار می‌کنیم انجام می‌شود. بنابراین پلت‌فرم گالری نیست و فضایی میان‌رشته‌ای و چندمنظوره است که محتواهای مختلفی را ارائه می‌دهد و چیدمان آن بر اساس هر محتوا عوض می‌شود.
 

او با اشاره به رویکرد پژوهشی پلت‌فرم گفت: چهار بخش را برای فعالیت‌های خود در نظر گرفته‌ایم که شامل معماری، هنر، فشن و اشیاء کاربردی هستند. به تمام این بخش‌ها نگاه معمارانه داریم و هنرمندانی را برای معرفی انتخاب می‌کنیم که یا معمار هستند و یا رویکرد معمارانه به کار خود دارند.
 

آورزمانی افزود: آزاده زعفرانی، بنیان‌گذار و مدیر پلت فرم 28 معمار و دانش‌آموخته دانشگاه تورنتو است و خود من هم تحصیلات معماری را در رم گذراندم. به همین دلیل از دریچه معماری به همه‌چیز نگاه می‌کنیم.
 

او با بیان اینکه فعالیت پلت‌فرم دارای فصل‌های سه ماهه است گفت: در هر فصل یک موضوع را انتخاب می‌کنیم و بر اساس آن موضوع به انتخاب هنرمندان و ورکشاپ‌ها می‌پردازیم. ارتباط دوطرفه با هنرمندان داریم و علاوه بر اینکه خودمان هنرمندان خارجی را پیدا می‌کنیم، هنرمندانی هم به ما ایمیل زده و می‌خواهند کارهای آن‌ها را نمایش دهیم.
 

آورزمانی در مورد دلیل انتخاب فشن به عنوان یکی از موضوعات چهارگانه پلت فرم گفت: فشن از نظر ما به معنای طراحی است. در واقع تمرکز ما روی طراحی است و فشن یک بخش از آن است. با وجود اینکه فشن صنعتی بزرگ و کاربردی است، ما از آن به عنوان طراحی پوشیدنی نام می‌بریم و نه فشن.
 

او در مورد رویکرد معمارانه به فشن گفت: این اتفاق در تمام دنیا افتاده و طراحی لباس فصل مشترکی با معماری پیدا کرده است. حتی تکنولوژی‌های تولید لباس مانند پرینترهای سه‌بعدی اول در معماری کاربرد داشت و بعد وارد فشن شد. دریچه‌هایی وجود دارد که معماری و فشن را به یکدیگر متصل می‌کند.
 

آورزمانی با اشاره به دو نمایشگاه لباس که تا به حال در پلت فرم برگزار شده است گفت: استیسی وس معماری است که روی آلودگی هوا تخصص دارد و در تحقیقات خود به این می‌پردازد که چگونه این آلودگی به بدن انسان آسیب می‌رساند. بنابراین لباس‌های هوشمندی را طراحی کرد که آلودگی هوا را تشخیص می‌دهند و برای حفاظت از شخص در برابر آلودگی هوا اقدام می‌کنند. برای بسیاری از مردم دیدن چنین لباس‌هایی عجیب است اما همزمان با نمایش آثار در تهران، استیسی وس با ما تماس گرفت و اطلاع داد که شرکتی در تورنتو قصد دارد این لباس‌ها را به تولید انبوه برساند.
 

آورزمانی ادامه داد: ایرینا جوس یک معمار اهل اوکراین است و با توجه به اینکه موضوع این فصل ما "بازیافت سوسیالیسم" است، از هنرمندان بلوک شرق دعوت کردیم. لباس‌های جوس دارای حجم‌های ساده، با رنگی مثل بتون است و دارای معماری هندسی هستند. این لباس‌ها مخاطب خاص دارند و نمونه‌هایی که در نمایشگاه ارائه کردیم عده‌ای را علاقه‌مند کرد تا طرح‌های دیگر جوس را ببینند و این لباس‌های دست‌ساز را به سایز خود سفارش دهند.
 

او با اشاره به اینکه نمایش بعدی لباس‌ در فصل بهار انجام می‌شود گفت: ایجاد پلت فرم باعث شد افراد مختلف دور هم جمع شوند و زمانی که فعالیت خود را آغاز کردیم ناخودآگاه در ایران هم افرادی را شناسایی کردیم. اینجا هم افرادی هستند که خوب کار می‌کنند و مشغول بررسی کارهای آن‌ها هستیم. اما آنچه برای ما مهم است طراحی و اظهارات پشت آن است، نه صرفاً جذاب و زیبا بودن یک اثر. نحوه ارائه اثر، مواد به‌کاررفته و... دارای اهمیت زیادی است و علاوه بر آن اثر هنرمند باید با موضوع فصل ما در ارتباط باشد.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه