تاریخ انتشار : یکشنبه, 08 آذر 1394 08:53. آیسا میجنو لامپی با انرژی پایا و بی‌ضرر برای طبیعت، ساخته است که به‌جای باتری با آب‌شور کار می‌کند. با آیسا میجنو، معمار و دانشمند فیلیپینی آشنا شوید. وی لامپی با انرژی پایا و بی‌ضرر برای طبیعت، ساخته است که به‌جای باتری با آب‌شور کار می‌کند. هدف اولیه وی از این کار کمک به ساکنین مناطق ساحلی فیلیپین بود. ایده‌ی این طرح در طی مدت‌زمانی که او با قبیله‌ی باثبات گذراند، به ذهنش رسید. این قبیله در استان کالیجای فیلیپین زندگی می‌کند و از انرژی برق بی‌ب ...

لامپ‌های که با آب‌شور کار می‌کنند + تصاویر

تاریخ انتشار : یکشنبه, 08 آذر 1394 08:53


آیسا میجنو لامپی با انرژی پایا و بی‌ضرر برای طبیعت، ساخته است که به‌جای باتری با آب‌شور کار می‌کند.

 اخبار,اخبار گوناگون,لامپ,انواع لامپ

 

 با آیسا میجنو، معمار و دانشمند فیلیپینی آشنا شوید. وی لامپی با انرژی پایا و بی‌ضرر برای طبیعت، ساخته است که به‌جای باتری با آب‌شور کار می‌کند. هدف اولیه وی از این کار کمک به ساکنین مناطق ساحلی فیلیپین بود. ایده‌ی این طرح در طی مدت‌زمانی که او با قبیله‌ی باثبات گذراند، به ذهنش رسید. این قبیله در استان کالیجای فیلیپین زندگی می‌کند و از انرژی برق بی‌بهره است.

ظاهراً این لامپ‌ها می‌توانند با دو قاشق غذاخوری نمک و یک لیوان آب تا 8 ساعت روشن بمانند. میجِنو درباره اختراع خود می‌گوید: لامپ‌ها از یک سری ترکیبات شیمیایی آزمایشی پیشرفته، کاتالیزور و آلیاژهای فلزی ساخته‌شده‌اند و زمانی که در کنار آب قرار بگیرند، نیروی برق تولید می‌کنند. هدف از این کار تبدیل شیمیایی انرژی است اما تا زمانی که کار طبق اصول علمیِ سلول‌های گالوانی پیش برود، به‌جای الکترولیت‌های خطرناک در این لامپ‌ها از محلول نمکی، غیر سمی و بی‌خطر استفاده می‌شود.

«لامپ‌های آب‌شور» نه‌تنها بسیار ارزان‌تر از چراغ‌های نفتی و الکتریکی معمولی‌اند که مردم دورافتاده‌ترین نقاط کشور نیز می‌توانند از آن استفاده کنند. به‌علاوه این لامپ‌ها عاری از ترکیبات و مواد آتش‌زا هستند، هیچ گاز سمی متصاعد نمی‌کنند و تنها اندکی کربن از خود برجای می‌گذارند.


هرچند این چراغ‌ هنوز به تولید انبوه نرسیده‌ اما توجه جامعه جهانی را به خود جلب کرده است. ناگفته نماند تاکنون جوایز بسیاری از کشورهای فیلیپین، ژاپن، سنگاپور و کره جنوبی به این دانشمند فیلیپینی اعطاشده است.

 

اخبار علمی - باشگاه خبرنگاران جوان

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه