مضرات روزه برای افراد با فشارخون بالا ,مضرات روزه برای افراد با فشارخون بالا,مضرات روزه,افراد با فشارخون بالا,بیماری‌های قلب و عروق,فشارخون,روزه برای افراد فشارخونی,فشارخون بالا و نوسان‌دار,سلامت خانواده,ایران مطلب

مضرات روزه برای افراد با فشارخون بالا,مضرات روزه,افراد با فشارخون بالا,بیماری‌های قلب و عروق,فشارخون,روزه برای افراد فشارخونی,فشارخون بالا و نوسان‌دار,سلامت خانواده

مضرات روزه برای افراد با فشارخون بالا

ایران مطلب :
افراد با فشارخون بالا نباید روزه بگیرند، اما چنانچه فشارخون بالا و قابل کنترل با مصرف دارو دارند، روزه برای آنان منعی ندارد.

به گزارش فارس، علی‌اصغر دادگر ظهر امروز در نشست خبری فواید روزه و تأثیر بر بیماران قلبی عروقی، اظهار کرد: هم اکنون در دنیا بیماری‌های قلب و عروق به لحاظ مرگ و میر حرف اول را در دنیا می‌زند، از این‌رو روزه‌داری به لحاظ ارمغان تأثیرات معنوی و آرامش تأثیر بالایی در بهبود سلامت بیشتر قلب دارد.

وی با تأکید بر اهمیت پیشگیری و هزینه پایین آن نسبت به درمان افزود: با ارتقاء وضعیت بهداشت روانی، به‌کارگیری الگوی صحیح تغذیه‌ای، ورزش، تصحیح عادات غذایی تا حد زیادی می‌شود، روند شیوع بیماری‌های قلبی عروقی را کنترل کرد.

دادگر با بیان اینکه با افزایش میانگین سنی، بیماری‌های قلبی نیز افزایش می‌یابد، عنوان کرد: توصیه مهم در این راستا و در ماه مبارک رمضان استفاده هرچه کمتر از چربی‌های اشباع شده (روغن حیوانی)، پرهیز از پرخوری، استفاده بیشتر از غذاهایی که مایعات دارند، خوردن سبزیجات و میوه‌جات بیشتر و در نهایت کاهش حجم مقدار مواد غذایی است.

وی با اشاره به اینکه در ماه مبارک رمضان افراد قرار است دو وعده مهم غذایی داشته باشند، چنانچه در این وعده‌ها پرخوری کنند، هرگز نتیجه مطلوب نخواهند گرفت، افزود: کاهش چربی و کربوهیدرات در وعده‌های غذایی چربی و قند خون را کاهش داده و سبب سلامتی بیشتر می‌شود.

وی در بیان تأثیر روزه بر سلامت قلب گفت: روزه بیشتر به لحاظ تأثیرات معنوی وروانی بر کاهش استرس‌های روزانه، آرامش معنوی و رفتاری و در نهایت سلامت قلب مؤثر است.

ف��ق تخصص قلب خاطرنشان کرد: روزه برای بیماران قلبی در شرایط مختلف متفاوت است، به‌عنوان مثال بیماران مادرزادی قلبی که سیانوز دارند، نمی‌توانند روزه بگیرند.

دادگر ادامه داد: همچنین روزه برای بیماران روماتیسم قلبی که خوشبختانه هم اکنون در کشور ایران نیز کمتر شده است، با کنترل وضعیت بیمار و مصرف دارو منعی ندارد.

وی اظهار داشت: پس از سن 60 سالگی یک سوم تا یک دوم تمام مرگ و میرها به علت بیماری‌های قلب و عروق اتفاق می‌افتد، بنابراین در بیماری‌های قلبی و عروقی که چربی در جدار رگ رسوب می‌کند، از سن 40 به بالا نیاز به توجه بیشتری در افراد دارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با تأکید بر اینکه بهترین پزشک برای بیمار حتی قلبی نسبت به روزه گرفتن یا نگرفتن خودش است، عنوان کرد: البته چنانچه مصرف دارو برای بیماران قلبی سه بار در روز قید شده باشد، نمی‌توانند روزه بگیرند.

دادگر تصریح کرد: چنانچه فردی بیماری قلبی عروقی داشته باشد و پس از روزه گرفتن دچار علائمی نظیر تنگی نفس یا هر تغییر ناگهانی دیگری شود، نیاز به قطع روزه‌گرفتن است و روزه‌داری در این شرایط توصیه نمی‌شود.

وی استفاده از مایعات به اندازه کافی در سحر و افطار و همچنین غذاهای سبک و کم چرب را برای سلامتی بیشتر مهم دانسته و یادآور شد: بیماران قلبی در مراجعات به پزشک خود سعی کنند، دقیق‌ترین اطلاعات را بدهند.


عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد عنوان کرد: کسانی که فشارخون بالا و نوسان‌دار دارند، یعنی در طول شبانه روز تغییر بالایی می‌کند، نباید روزه بگیرند، اما چنانچه فشارخون بالا و قابل کنترل با مصرف دارو دارند، روزه برای آنان منعی ندارد.

 منبع : talab.ir
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه